Obrządek kremacyjny

Chociaż w Polsce wciąż jeszcze najczęściej organizuje się tradycyjnego rodzaju pochówki, coraz częściej klienci firm pogrzebowych zainteresowani są także kremacją zwłok. Jak się okazało stosowana coraz częściej kremacja to dość popularny sposób zajmowania się ciałem po śmierci na całym świecie.

W naszym kraju moda na taki pochówek dopiero wchodzi od całkiem niedawna, jednak większość zakładów pogrzebowych decyduje się już na budowę krematorium. Aby takie krematorium móc stworzyć, potrzebny jest jednak cały szereg wielu różnego rodzaju pozwoleń oraz narzędzi, które umożliwią wprowadzenie go do użytku.

W każdym dużym mieście znajdziemy przynajmniej jedną firmę pogrzebową, która oferuje kremacje. Pochówek zmarłego poprzez kremację polega na spopieleniu zwłok w specjalne przystosowanym do tego celu piecu. Po spopieleniu zwłok prochy zamyka się w urnie, która, podobnie jak trumna, zostaje zakopana w ziemi lub umieszczona w specjalnej ścianie nazywanej kolumbarium.

pochówek w kolumbarium

Wzrost zainteresowania tego rodzaju formą pochówku może wynikać między innymi z tego, że urny zajmują znacznie mniej miejsca niż trumny, dlatego też kremacja zwłok pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca na cmentarzach. Jeżeli ten sposób pochówku stanie się jeszcze bardziej popularny, będzie można zaoszczędzić sporo miejsca na zapełnionych już cmentarzach, a tym samym zmniejszy się liczba likwidowanych istniejących już nagrobków.

Każdemu należy się dobry pochówek, a czy będzie on tradycyjny, czy też kremacja, to zależy oczywiście od rodziny. W Polsce wiele osób wciąż wzbrania się przed tym sposobem, obawiając się kosztów i całego procesu, a przecież kremacje stosuje się już od bardzo wielu lat. Jest to dobry sposób, który w naszym kraju staje się również coraz powszechniejszy, a tym samym również coraz tańszy.

Sam obrzęd pogrzebu nie zmienia się, chodzi tylko o sposób zachowania ciała. Prochy zajmują mniej miejsca, a spalone ciało nie rozkłada się w ziemi, dlatego tak wiele kultur praktykuje właśnie kremacje.