Czy kremacja jest w ubraniu?

Każda ceremonia pogrzebowa wymaga odpowiedniego przygotowania ciała do pogrzebu. W przypadku pogrzebu tradycyjnego ciało ubiera się w garnitur lub garsonkę oraz zapewnia się galanterię, która dopełnia eleganckiego wyglądu. Jak jednak wygląda przygotowanie ciała do pogrzebu urnowego? Czy kremacja jest w ubraniu?

Odzież kremacyjna

W przypadku ceremonii z trumną osoba może zostać ubrana we wszystko, co zażyczy sobie rodzina. To może być ulubiona sukienka, jeansy, skórzana odzież lub wszystko to, w czym nasz bliski lubił chodzić na co dzień. Dodatkowo Zmarły w trumnie może mieć zegarek, kolczyki, naszyjnik lub pozostałą biżuterię. Inaczej jest w przypadku pogrzebu kremacyjnego, choć kremacja odbywa się w ubraniu. Ważne jednak jest to, aby odzież była odpowiednio przystosowana. Musi być to odzież wykonana z naturalnego materiału jak bawełna, len, jedwab lub satyna. Dodatkowo Zmarły nie może mieć biżuterii. Niekiedy rodzina decyduje, aby ciało Zmarłego zostało owinięte w całun.

Przygotowanie ciała do kremacji

W trakcie kremacji Zmarły nie może mieć zegarka, rozrusznika, flakonika perfum lub innych produktów łatwopalnych, które mogą stanowić bardzo duże zagrożenie. Dlatego w trumnie kremacyjnej nie mogą znajdować się żadne dodatkowe elementy. Wyjątkiem stanowi symboliczna róża, którą można położyć na wieko trumny.

 

kremacja w ubraniu

Balsamacja a kremacja

Balsamacja jest zabiegiem, którego celem jest wstrzymanie mineralizacji ciała. Krew Zmarłego jest wytaczana, a w jej miejsce wtłacza się specjalny preparat, który zatrzymuje rozwój bakterii. Balsamację stosuje się obowiązkowo w przypadku międzynarodowego przewozu zwłok, ale coraz częściej na balsamowanie ciała decydują się rodziny, które wybierają pochówek tradycyjny. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że balsamacja nie jest przeciwwskazaniem do kremacji, a więc najbliższa rodzina może zdecydować się na tanatopraksję oraz pogrzeb kremacyjny.

Na rynku funeralnym istnieje szeroki wybór odzieży oraz całunów kremacyjnych. Dzięki temu każda rodzina może godnie pożegnać bliską osobę i zyskać pewność, że pogrzeb urnowy przebiegnie z szacunkiem.