Piece kremacyjne – jak przebiega proces spopielania zwłok?

Kremacje, czyli spopielanie zwłok to coraz częściej wybierana forma pochówków. Spalaniem ciał zajmują się specjalistyczne firmy dysponujące krematoriami. Podstawowe wyposażenie krematorium to piece – ich parametry decydują o czasie spopielania i czystości ekologicznej powietrza w okolicy spopielarni.

Piece do kremacji – podstawowe informacje

Najważniejszą częścią pieca jest komora spalania. To miejsce, do którego wprowadzana jest trumna z ciałem. W Polsce przepisy dotyczące spopielania są dość liberalne i w praktyce oznaczać to może, że spalane są ubrania czy buty wykonane z tworzyw sztucznych. Jeśli piec nie należy do najnowszych, to prawdopodobnie część uwolnionych podczas spalania związków chemicznych przedostanie się do atmosfery. W krajach skandynawskich kremacji poddawane są ciała okryte całunami utkanymi z naturalnych włókien. W komorze spalania temperatura może sięgać nawet do 1000 stopni. Piece kremacyjne nowej generacji mają jeszcze jedną komorę – komorę dopalania, w której dopalają się substancje powstałe podczas spalania ciała. Takie rozwiązanie powoduje, że z pieca nie wydostają się szkodliwe substancje, nie ma dymu ani nie uwalnia się zapach. Całością procesów sterują urządzenia komputerowe.

Krematoria – uprzedzenia i fobie

Wiele osób nie wyobraża sobie swojego pogrzebu poprzedzonego kremacją. Nie dziwi to ze względu na naszą przeszłość oraz podłoże kulturowe. Słowo „krematorium” wypowiedziane w Polsce kojarzy się z czarnym okresem historii drugiej wojny światowej. Uprzedzenia kulturowe związane są z kościołem katolickim, który wprawdzie kremacji nie zakazuje, ale nie zaleca. Jeśli rodzina osoby wierzącej decyduje się na spopielenie, to musi być ono poprzedzone liturgią ceremonii ostatniego pożegnania. Po spaleniu prochy umieszczone w urnie odprowadzane są dokładnie tak samo, jak ciało podczas pogrzebu tradycyjnego.

Niektórzy boją się kremacji, wyobrażając sobie przebudzenie z letargu czy stanu śmierci klinicznej – boją się ognia i bólu.

Wszystkie te powody są ważne i jeśli Zmarły przed śmiercią nie opowiadał się za skremowaniem czy wręcz był mu przeciwny, to rodzina nie powinna tego robić. Biorąc jednak pod uwagę względy ekonomiczne i ekologiczne kremacja jest wyborem najlepszym – oszczędność pieniędzy, miejsca, niezanieczyszczanie wód gruntowych. Nie bez znaczenia są koszty utrzymania miejsca w kolumbarium – znacznie niższe od grobu ziemnego oraz łatwość opieki nad takim miejscem spoczynku, co jest istotne gdy rodzina mieszka daleko, albo już jej nie ma.

Cena kremacji

Piece kremacyjne są kosztownymi urządzeniami, ale cena kremacji nie należy do bardzo wygórowanych. W zależności od miejsca koszt spopielenia to 500 – 900 złotych. Nowoczesne piece do kremacji mają proces spalania nie dłuższy niż godzina. Do tego dochodzi studzenie szczątków oraz ich rozdrabnianie. Rodzina czeka na urnę około 1,5 godziny. Starsze typy pieców pracują nieco wolniej i kremacje mogą trwać nawet około 3 godzin.